Ohýbanie práva

06.05.2022

Posledné parlamentné voľby vyhral Igor Matovič (OĽaNO) a ani netušil, ako sa mu to podarilo. Nechal sa niesť na vlne nespokojnosti s politikou Roberta Fica (Smer-SD) a poukazoval na korupčné kazy, ktoré boli spájané s trojnásobným premiérom Robertom Ficom. Poslednou kvapkou bola vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Zavraždený novinár vo svojich článkoch odhaľoval spletitú sieť korupcie a poukazoval na nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní. Bolo tu podozrenie na organizovanú skupinu, ktorá ovládala štát takmer na všetkých zložkách jej riadenia s prepojením na vplyvné podnikateľské kruhy.

V parlamentných voľbách 2020 najviac hlasov získalo hnutie OĽaNO pod vedením Igora Matoviča. Na stupni víťazov sa videli viacerí. Najvýraznejší z nich bol bývalý prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (Za ľudí) a Michal Turban (Progresívne Slovensko). Ani jeden z týchto pánov nepredpokladal, že by vo voľbách mohli dosiahnuť taký mizerný výsledok. Strana Progresívne Slovensko sa do parlamentu nedostala a strana Za ľudí ledva prekročila prah zvoliteľnosti. Po týchto voľbách sa Andrej Kiska veľmi rýchlo stiahol z politiky.

Za predsedu vlády Slovenskej republiky bol menovaný Igor Marovič. Niekdajší parlamentný kriklúň, ktorý nekompromisne poukazoval na prešlapy politickej moci sa zrazu ocitol v inej úlohe. Zostavil koalíciu so stranami Sme rodina pod vedením Borisa Kollára, SaS pod vedením Richarda Sulíka a Za ľudí pod vedením Andreja Kisku.

Pandémia

Začiatok volebného obdobia novej koalície výrazne poznačila celosvetová pandémia ochorenia COVID-19 a s tým neplánované zvýšené finančné výdavky, s ktorými v rozpočte nikto nepočítal. Spočiatku bola spoločnosť pomerne jednotná a ľudia boli ochotní si navzájom pomáhať. Keď však začali pribúdať v dôsledku pandémie nové obmedzenia a povinné testovanie, tak sa spoločnosť začala rozdeľovať. Opozícia začala využívať túto situáciu a Smer-SD pod vedením Roberta Fica začal opäť rásť na popularite. A to aj napriek tomu, že sa mu strana rozštiepila a odišiel z nej Peter Pellegrini, ktorý si založil stranu Hlas-SD. Do nej odišlo viacero významných osobností zo strany Smer-SD, ktorí dlhé roky verne kráčali po boku Roberta Fica.

Napokon sa vo vláde udiala rošáda a na premiérskom kresle vystriedal Eduard Heger svojho straníckeho šéfa, ktorý po ňom prebral rezort financií. Áno ten Igor Matovič, ktorý tvrdil, že o rodinné financie sa plne stará jeho manželka a on nemá šajnu o rodinnom rozpočte a prípadnom investovaní voľných rodinných úspor.

Vojna

Aby toho nebolo dosť, tak na Ukrajine vypukla vojna a Rusko zaútočilo na susednú suverénnu krajinu. Toto agresívne napadnutie označuje Kremeľ za špeciálnu vojenskú operáciu. Takmer 77 rokov po ukončení druhej svetovej vojny málokto čakal, že sa niečo také môže stať. Ruská armáda brutálne útočí na mestá a dediny a pustoší krajinu. Zabíja civilné obyvateľstvo a znásilňuje ženy a deti. Ruskí vojaci rabujú a nakradnuté veci posielajú domov k svojim rodinám ako vojnový lup.

Európa a vyspelý svet pomáha v tejto zúfalej situácii Ukrajine. Pomáha im finančne a humanitárne. Medzi krajinami, ktoré plne podporujú Ukrajinu je aj Slovensko. Poskytujeme im pomoc a prijímame vojnových utečencov a dávame im dočasný druhý domov. Na Ukrajinu vysielame aj vojenskú techniku, ktorá má napomôcť odraziť zákerný útok nepriateľa a napokon ho vytlačiť z napadnutého územia. Európa a vyspelý svet sa zjednotil a podporuje Ukrajinu aj vojensky, aby sa ubránila pred agresiou Ruska.

Opozícia má na napadnutie Ukrajiny ruskou armádou iný názor, ako vládna koalícia. Tak, ako pri pandémii aj teraz organizuje protesty. Využíva dezinformácie, ako svoju útočnú zbraň a pred ničím sa nezastavuje. Sociálny demokrat Robert Fico sa spája s Marianom Kotlebom (Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko) a Milanom Mazúrekom (Republika, v roku 2019 bol odsúdený za extrémistické trestné činy na peňažný trest). Títo dvaja páni boli v jednej strane, ale Milan Mazúrek sa odčlenil od Mariana Kotlebu a založil si novú stranu.

Marian Kotleba je právoplatne odsúdený na podmienečný trest za to, že používal symboliku, ktorú dodnes využívajú propagátori fašizmu. Verejne používal symboly a heslá prejavujúce tak sympatie k ideológiám, ktoré smerujú a v minulosti smerovali potláčaniu základných práv a slobôd.

Vyšetrovanie

Popri týchto nepredvídateľných svetových udalostiach sa orgánom činným v trestnom konaní uvoľnili ruky a konečne začali vyšetrovať. Kauzy z predchádzajúceho obdobia, kedy krajinu spravoval Robert Fico. V tom čase sa nič nevyšetrovalo, alebo povedané rečou právnikov skutok sa nestal.

Bolo obvinených množstvo ľudí na vysokých štátnych postoch, ktorí boli spriaznení s Robertom Ficom. Niektorí z nich si odsedeli niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe a čakajú na súdne pojednávanie.

Medzi tým sú aj nezhody medzi policajnými vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami. Z toho sa dá predpokladať, že Robert Fico má v týchto orgánoch svojich ľudí. Sťažuje to vyšetrovanie a niekedy ho aj zámerne úplne marí.

Robert Fico organizuje jednu tlačovku za druhou a označuje vyšetrovanie "jeho ľudí" za likvidáciu opozície. Prirovnáva tieto vyšetrovania k procesom z 50. rokov minulého storočia.

Politické procesy

50. roky a začiatok 60. rokov dvadsiateho storočia boli najdrastickejším obdobím komunistického režimu. Boli charakterické perzekúciami takmer všetkých vrstiev spoločnosti a vykonštruovanými súdnymi procesmi.

Na Slovensku bolo v tom období protiprávne odsúdených viac než 71 000 ľudí. V celom Československu bolo popravených za tzv. protištátne činy 250 ľudí.

Do 500 ľudí zahynulo na hraniciach pri úteku. Do 600 ľudí zavraždili vyšetrovatelia Štátnej bezpečnosti pri výsluchoch. 8 000 väzňov zahynulo v baniach, vo väzniciach a lágroch.

Zdroj: Ústav pamäti národa

Parlamentná spravodlivosť

Pred zákonom sme si všetci rovní. Všeobecne sa to tak hovorí, ale je to naozaj pravda? To len spravodlivosť má zalepené oči. Hmatateľne to bolo vidieť na súdnych procesoch z 50. rokov minulého storočia. Sudcovia a prokurátori, ktorí odsúdili vo vykonštruovaných procesoch množstvo nevinných ľudí zostalo na svojich postoch aj po tomto období. Dokonca aj po roku 1989. Nič sa predsa nestalo. Oni len dodržiavali literu zákona. Takisto vyšetrovatelia a bachari vo väzniciach.

Právo sa dá ohýbať podľa ľubovôle vládnych strán. Stačí im na to len ústavná väčšina pri schvaľovaní zákonov v parlamente. Zákony si tvoria tak, aby ochránili seba a sféru svojich záujmov. V období, keď bol Robert Fico na čele slovenskej vlády, tak podľa jeho slov nebola žiadna korupcia na vysokých štátnych postoch. Jeho ľudia boli čistí, ako tie biele poľné ľalie.

Aj keď došlo k nejakému vyšetrovaniu, tak sa skutok napokon nestal. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik (zatiaľ neprávoplatne odsúdený) bol známy tým, že nepodal takmer ani jedno trestné oznámenie. Generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi (čelí trestnému oznámeniu za zločin zneužívania právomocí verejného činiteľa a aktuálne o ňom pojednáva súd) v jeho kancelárii nastavoval kameru dnes už právoplatne odsúdený Marian Kočner, ktorý sa tam cítil ako doma. Mohli by sme ďalej pokračovať a nemalo by to konca kraja. Prezídium Policajného zboru, Finančné riaditeľstvo SR atď.

Právo sa dá ohýbať a Robert Fico, ako vzdelaný právnik vie o tom svoje. Má dar slova a je výborný rečník a populista. Zakladá si na prieskumoch verejnej mienky a davu sa prihovára jeho rečou. Čo treba viac?

Obvinenie

Koncom apríla tohto roku boli obvinení Robert Kaliňák (bývalý minister vnútra za Smer-SD), Marek Para (elitný advokát) a Robert Fico (bývalý predseda vlády). Prvý dvaja sú vo vyšetrovacej väzbe a keďže tretí obvinený je poslancom parlamentu, tak jeho kolegovia rozhodli o tom, či ho môže súd poslať do väzby. Dnes už vieme, ako hlasovali.

Podľa Roberta Fica ide o politickú pomstu a súčasná vláda nehanebne ohýba právo a je to koniec demokracie na Slovensku. Vyjadril sa, že sme najväčšou hanbou v Európe. Z toho dôvodu zmobilizoval všetky svoje sily, aby zabránil svojej väzbe.

Šíri okolo seba  strach a vyhráža sa odplatou. Na tlačovkách soptí hnevom na súčasnú vládu a obviňuje ju z chudoby na Slovensku. Zastáva sa všetkých obvinených a vyhlasuje to za politické procesy a likvidácie opozície.

Nitrianske zhromaždenie strany Smer-SD je plné hnevu a nenávisti. Ľuboš Blaha (poslanec parlamentu za Smer-SD a vedecký pracovník SAV) hecuje dav, aby sa hanlivo vyjadril o prezidentke Zuzane Čaputovej. To sa mu darí a je nadmieru spokojný. Za ním sa s úškrnom baví Robert Fico s Monikou Beňovou (poslankyňa Európskeho parlamentu za Smer-SD). A aj ostatní prítomní poslanci parlamentu za Smer-SD sa spokojne usmievajú, že im to zase vyšlo a dav mohol slobodne vyjadriť svoj názor. Slova sa ujíma aj obvinený Robert Fico, ktorý ohní ako vždy a obviňuje všetkých a sám seba považuje za spravodlivého a neochvejného bojovniíka za sociálny štát.

Verdikt

Národná rada Slovenskej republiky rokuje o prípadnom súhlase o tom, aby súd mohol rozhodovať o väzbe pre obvineného Roberta Fica. V parlamete je to neraz, ako v krčme tretej cenovej skupiny. Už len aby smäd zapíjali chladeným pivom a povzbudzovali sa prípitkom vodky. Škoda reči. Zvolili sme si týchto poslancom v slobodných parlamentných voľbách.

Nakoniec poslanci pristupujú k hlasovaniu. V parlamente bol plný počet poslancov, čo sa stáva málokedy. Koaličné strany hlasovali za prípadné vydanie Roberta Fica do väzby okrem hnutia Sme rodina a dvoch poslankýň z OĽaNO.

Opozícia s výraznou pomocou koaličného hnutia Borisa Kollára Sme rodina rozhodla o tom, že neumožnia súdu rozhodovať o väzbe obvineného poslanca Roberta Fica. Ten sa škeril od radosti a víťazne si podával ruky a to dokonca aj s takým zradcom, ako je Peter Pellegríni. Za zradcu ho označil Robert Fico, keď vystúpil zo stany Smer-SD.

Ernest Klotton

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
Vytvorte si webové stránky zdarma!